29 Ocak 2023|Pazar,23:59:42
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 29.01.2023
DOLAR
18,6661
EURO
19,8094
ALTIN
1.088,64
BİTCOİN
$2,998 130,97
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Ş. Mahir Tuna
Ş. Mahir Tuna İLK T.B.M.M.’DEKİ DÎNÎ HASSASİYET!4 dakika da okunur
19 Ağustos 2022 - 22:05
19 Ağustos 2022 - 22:052 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
Emren Bilişim
  • PAYLAŞ
2 dakika da okunur
0 yorum

Doğada ilk defa zehirli bir kuş keşfedildi

Bilim insanları nadir bir kuş türü keşfetti. Papua Yeni Gine'de görülen "kapşonlu pitohui" dünyanın ilk zehirli kuşu olarak kayıtlara geçti.

Doğada ilk defa zehirli bir kuş keşfedildi
Emren Bilişim


Zehirli hayvan denilince akla örümcek, yılan gibi hayvanlar gelse de kuşların da zehirli olabileceği araştırmalar sonucunda ortaya çıktı. kapşonlu pitohui, bilimsel araştırmalarla doğrulanan dünyanın ilk zehirli kuşu oldu.

Papua Yeni Gine’nin Melanezyalı halkı, kapşonlu pitohui’nin zehirli olduğunu biliyor olsa da bilim insanları türün bu özelliğinden habersizdi.

Ancak Jack Dumbacher isimli araştırmacı, zehirli olduğunu, kuşu yakaladığında parmağını gagaladığında anladı. İçgüdüsel olarak parmağını çekti ve acıyı dindirmek için ağzına aldı. Hızla dilini ve dudaklarının uyuşmaya başladığını hissetmeye ardından da ağzının yanmaya başladığını fark etti. Daha sonra semptomlara kuşun neden olduğundan şüphelendi.

Bu hipotezi test etmek için Dumbacher bir pitohui tüyü aldı ve ağzına yerleştirdi. Aynı uyuşukluk ve acıyı hemen ağzında hissetmeye başladı. Dumbacher bölgedeki yerlilere, kuşun gerçekten zehirli olup olmadığını sordu.

Yeni Gine halkı pitohui’ye “çöp kuşu” diyor çünkü pişirildiğinde çok kötü kokuyor ve yalnızca son çare olarak tüketiliyor. Dumbacher, pitohui ve saldığı toksin hakkında daha fazla şey öğrenmek istedi. Saatlerce çalıştıktan sonra, kuşun tüylerinde, vücudunda ve iç organlarında batrakotoksin depoladığını belirledi.

Bu nörotoksin, zehirli ok kurbağaları ve hatta pitohui’nin yediği böcekler gibi diğer canlılarda bulunuyor. bilim insanları nörotoksini kendisinin ürettiğine inanmadıklarından, bu böcekler muhtemelen kapşonlu pitohui’nin zehirli olmasına neden oluyor. Kuşun vücudunun bu zehri neden depoladığı hala bir sır.

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

Etiketlere göre arama:

Aramaktan Vazgeç